Hormonální antikoncepce

Podle hormonálního složení kontracepce dělíme preparáty na čistě gestagenníkombinované, skládající se z estrogen-gestageních komponent.

Obvyklý způsob užívání perorální kombinované antikoncepce je cyklický. Ve velké většině preparátů jde o 21 tabletové formy antikoncepce, kdy po 21 denním užívání následuje 7 denní období bez tablet, ve kterém dochází k pseudomenstruaci až krvácení ze spádu hormonálních hladin. Kromě toho jsou k dispozici preparáty 28 tabletové, které obsahují 24 tablet s účinnou látkou a 4 placebo tablety a dále preparáty s 21 tabletami s účinnou látkou a 7 placebo tabletami. V některých případech, například při hyperandrogenních stavech či endometrióze, ale i při přání ženy nemít menstruaci, se doporučuje změnit užívání cyklické na kontinuální s vynecháním 7 denního období bez podávání tablet.

Podle dávky hormonu v jednotlivých fázích dělíme přípravky kombinované kontracepce na: monofazické (stejná dávka obou hormonů ve všech tabletách), bifazické (stejná dávka estrogenů v obou fázích preparátu, ve druhé fázi je vyšší dávka progestinu), trifazické (dávky progestinu se mění každých 7 dnů, estrogen až na výjimky zůstává ve stejné dávce) a kombifazické (ve druhé fázi preparátu je nižší dávka estrogenu a vyšší dávka progestinu).

Napsat komentář