HPV vakcinace

Rakovina děložního čípku patří k onemocněním, která mají úzký vztah k přetrvávající infekci lidským papilomavirem – HPV. Z velkého množství typů HPV jen některé mohou způsobit rakovinu děložního hrdla , jde o tak zvané onkogenní typy HPV. Je prokázáno, že až 80% žen se během života setká s některým z onkogenních typů HPV. Imunitní systém se s HPV infekcí může vyrovnat, ale přesto mohou některé onkogenní typy HPV v organismu přetrvávat a v průběhu několikaletého časového úseku mohou způsobit rakovinu děložního čípku. Více jsou ohroženy ženy, které kouří nebo požívají ve větší míře alkohol – látky, které mohou narušit imunitní systém.

Očkování proti HPV infekci chrání proti nejčastěji se vyskytujícím onkogenním typům HPV – HPV 16 a 18, které jsou příčinou přibližně 70 % případů rakoviny děložního čípku. Očkování nechrání proti všem onkogenním typům HPV, proto je nutné, aby pravidelný onkologický screening děložního čípku – prováděný při preventivních prohlídkách – pokračoval i po očkování.

V současné době jsou k dispozici dvě vakcíny – SILGARD a CERVARIX – registrované k vakcinaci proti HPV infekci – onkogenním typům HPV 16 a 18. Vakcína Silgard navíc proti kmenům HPV 6, 11 – způsobujícím až 90% případů genitálních bradavic. Vakcína Cervarix má prokázánu zkříženou reaktivitu vůči dalším dvěma onkogenním typům HPV infekce a obsahuje nové adjunas AS04, jehož cílem je navození déle trvající imunitní odpovědi. Více o vakcíně Cervarix na www.zdraviprozeny.cz.

Očkovací schéma vakcíny SILGARD:

  1. dávka – v termínu, který si určíte Vy sama.
  2. dávka – 2 měsíce po první dávce.
  3. dávka – 6 měsíců po první dávce.

Očkovací schéma vakcíny CERVARIX:

  1. dávka – v termínu, který si určíte Vy sama.
  2. dávka – 1 měsíc po první dávce.
  3. dávka – 6 měsíců po první dávce.

Naše ordinace zahájila očkování vakcínou SILGARD od ledna 2007, od listopadu 2007 zahájena vakcinace CERVARIXEM.

Napsat komentář